Dwa lata temu, podczas największego lockdownu, zadałam sobie trud znalezienia filmów z regionu Półwyspu Bałkańskiego, dostępnych na popularnych platformach. O ile na Netflixie jest wyszukiwarka produkcji z konkretnych krajów, o tyle na HBO szukanie bywa znacznie bardziej uciążliwe. Po dwóch latach te filmy, które zebrałam, dalej są (w większości) dostępne – listę można znaleźć tutaj i tutaj. Dzisiaj wybór jest znacznie większy. Najwięcej jest propozycji z Rumunii – niedawno przejrzałam Netflix i HBO pod kątem rumuńskich dokumentów – post o nich zebrałam w kwietniu. Na rumuńskie komedie przyjdzie czas w kolejnym poście. A dzisiaj? Zapraszam na przegląd 10 filmów z Rumunii, Bułgarii i Kosowa.
- “Niefortunny numerek lub szalone porno”, reż. Radu Jude, Rumunia, 2021, HBO
Film był pokazany na Nowych Horyzontach w 2021 roku i chociaż jest to produkcja rumuńska, to poruszane tematy wydają się być aktualne też w Polsce. W tym roku na Nowych Horyzontach prezentowano krótkometrażowe filmy tego reżysera, zresztą Radu Jude gościł we Wrocławiu i był jurorem festiwalowego konkursu głównego.
Opis na HBO:
Kariera i reputacja licealnej nauczycielki zostają wystawione na próbę, gdy jej nagrana z mężem seks taśma wycieka do Internetu. Zmuszona do konfrontacji z rodzicami żądającymi jej zwolnienia kobieta odmawia poddania się presji.
- “UL”, reż. Blerta Basholli, Kosowo, 2021, HBO
Opis na HBO:
Mąż Fahrije zaginął w czasie wojny w Kosowie. Założyła małą firmę, aby utrzymać rodzinę, ale musi walczyć z patriarchalnym społeczeństwem.
- “Dzika Rumunia”, reż. Tom Barton-Humphreys, 2018, Rumunia, HBO
Któż nie lubi pooglądać zwierząt i roślin w leniwe deszczowe popołudnie? Akcja tego serialu
sensacyjnego rozgrywa się w rumuńskich parkach i lasach – dzieje się!
Opis na HBO:
Dokument przedstawia krajobrazy i bioróżnorodność Rumunii.
- “Wysiadamy na pierwszej stacji”, reż. Tedy Necula, Rumunia, 2018, dramat
Super film, cała opowieść dzieje się niemal w czasie rzeczywistym na przestrzeni jednego wagonu metra.
Opis na Netflixie:
Gdy metro zatrzymuje się pomiędzy stacjami, zamknięci w jednym z wagonów pasażerowie próbują zignorować to, co ich dzieli, aby dostrzec łączące ich człowieczeństwo.
- “Omnipresent”, reż. Ilian Djevelekov, Bułgaria, 2017
Świetny, nieprzewidywalny film. Po obejrzeniu sprawdziłam reżysera i okazało się, że można obejrzeć wiele jego filmów na Netflixie. Dlatego obejrzałam kolejny…
Opis na Netflixie:
Emil instaluje kamery do monitoringu, aby przyłapać drobnego złodzieja. Wkrótce opanowuje go jednak obsesja, aby śledzić wszystkich wokół.
- “Love.net”, reż. Ilian Djevelekov, Bułgaria, 2011
… i były to trudne minuty, chociaż nie wszystkie wątki były całkiem beznadziejne.
Opis na Netflixie:
Te powiązane ze sobą opowieści ukazują, jak samotni ludzie znajdują swoją szansę na seks, zarobek, a często nawet miłość jednym kliknięciem w internecie.
- “Mo”, reż. Radu Dragomir, Rumunia, 2019
Opis na Netflixie: Dwie studentki grają z nauczycielem akademickim w grę, która wymyka się spod kontroli
- “Ćwiczenie miłości”, reż. Iulia Rugina, Rumunia, 2013
Opis na Netflixie:
Trzech terapeutów organizuje obóz dla par w kryzysie. Wygląda jednak na to, że przecenili swoje możliwości.
- “Blok”, reż. Adrian Sitaru, Rumunia, 2012
Nie podobał mi się ten film. Opis brzmiał dobrze, ale filmu nie mogłam dokończyć.
Opis na Netflixie:
Subtelna komedia. Relacje między mieszkańcami trzech gospodarstw domowych zostają wystawione na trudną próbę za sprawą różnych zwierząt.