Do Ermitażu można przychodzić milion razy, a i tak za każdym razem odkryjemy coś nowego. Jednak Sankt-Petersburg to nie tylko Ermitaż – miasto ma w swojej ofercie kulturalnej niezliczoną ilość muzeów i galerii, w których swoją twórczość przedstawiają artyści z Rosji i z zagranicy. Poniżej zebrałam wszystkie obecne wystawy rosyjskich malarzy w Sankt-Petersburgu (maj 2019).
1. Oleg Wukołow (Олег Вуколов), Muzeum Rosyjskie (25.04 – 10.06)
50 obrazów i grafik rosyjskiego artysty mieszkającego we Francji, absolwenta ASP w Leningradzie. Głównym bohaterem obrazów jest poduszka. Jest ona nieodłącznym elementem życia, na co wskazuje sama konstrukcja tego słowa (pod uszkiem – przy ciele). Dla Wukołowa jest to także nieodłączny element jego twórczości. Na obrazach poduszki mogą być zmięte, rzucone, poniszczone, mogą też „wychodzić” z obrazu tworząc niejaką instalację w muzealnych salach.
2. Fiodor Koniuchow (Федор Конюхов), Muzeum Rosyjskie (8.03 – 13.06)
Duchowny i podróżnik po raz pierwszy przedstawi swoje obrazy i grafiki w różnych technikach. Inspiracją były liczne podróże, podczas których widział lodowce, wody oceanów, górskie szczyty. To było impulsem do stworzenia owych kompozycji. Obrazy z fabułą, portrety, pejzaże to tylko część jego ekspozycji.
3. Muzeum Street-Artu
Tematem przewodnim wystawy jest… szok. Zadano pytanie: co nas szokuje? Mogą to być spektakularne wydarzenia na skalę światową lub nasze małe problemy. Rosyjscy i zagraniczni artyści spróbowali zmierzyć się z tym tematem na muzealnych ścianach, a efekty można oglądać do 13 października 2019. Kuratorem jest Maksim Ima (Максим Има), artystami: Witalij Pusznicki, Sława PTRK, Stas Dobry, Wladimir Abih, Misza Marker, Dusto (Виталий Пушницкий, Слава ПТРК, Стас Добрый, Владимир Абих, Миша Маркер, Dusto).
4. Władimir Szynkariow (Владимир Шинкарев), Новый музей (28.03 – 13.06)
Mimo, że jest przedstawicielem grupy Mitki (niezwykle popularnej grupy leningradskich artystów lat 80 ubiegłego wieku, przedstawiających miejskie pejzaże pełne radości), Leningrad/Sankt-Petersburg na jego obrazach to miasto smutku i rozpaczy. Mrok na bezludnych bulwarach, podwórka, zaułki, wszystko utrzymane w ciemnych tonach. Nazwa wystawy „Jedno i to samo” podkreśla, że zawsze w ten sposób widział swoje miasto.
5. Aleksander Braszkin (Александр Брашкин), Muzeum Sztuki Współczesnej Erarta (3.04 – 27.05)
Przygodę ze sztuką zaczynał od street-artu. Etap ten wiązał się z demonicznymi obrazami. W serii swoich obrazów zwraca uwagę na człowieka. Satyryczną linią kreśli świat przemocy, rozpusty i przyjemności.
6. „Sny bez Freuda”, Muzeum Sztuki Współczesnej Erarta (25.04 – 30.06)
30 współczesnych artystów przedstawiają swoje wyobrażenia o śnie. Dla jednych sen jest fantastycznym krajobrazem, pozbawionym jakichkolwiek proporcji, dla drugich to halucynogenne opowieści, w których niebo jest wodą, a plac Czerwony krainą grzybów. Jeszcze inni utożsamiają go ze światem, w którym króluje lęk i nieczułość. Artyści: Andriej Rudiew, Nadieżda Anfalowa, Maksim Kantor (Андрей Рудьев, Надежда Анфалова и Максим Кантор).
7. Aleksander Daszewski, (Александр Дашевский), Galeria Anna Nova (26.04 – 13.07)
Eksperymenty z przestrzenią. Próba odpowiedzi na pytanie, gdzie kończy się malarstwo.
8. Aleksiej Nowikow (Алексей Новиков), Galeria DiDi (16.04 – 25.05)
Wychowany w Mołdawii, kształcił się w Kiszyniowie i Rydze, następnie zamieszkał w Moskwie. Podczas gdy jego rówieśnicy pokazywali w swojej twórczości rosyjską stolicę czasów odwilży, artysta skupił się na przedstawieniu wsi. Na tle domków i cerkwi pojawiają się schematyczne figury chłopów na wzór postaci z obrazów Malewicza.
9. Andriej Rudiew (Андрей Рудьев), Galeria Mariny Gisicz, (4.04 — 25.05)
Koszyk ze starymi rzeczami i durnostojami wewnątrz galerii na Fontance. Instalacja składa się z dwóch części. Przy wejściu jest sala z powieszonymi niedbale na ścianie płótnami o szarych tonach (mono – jeden), druga sala to sala kolorów. Obrazy powieszono nie tylko na ścianach, ale i na suficie, stąd odczucie, że znajdujemy się w środku pudełka ze starymi rzeczami, a same obrazy przedstawiają przeróżne rzeczy.
Wszystkie zdjęcia (oprócz pierwszego) pochodzą ze stron muzeów i galerii. Opisy są streszczeniem i wolnym tłumaczeniem rosyjskich stron promujących wystawy, których załączniki zamieściłam pod każdą prezentacją.