Pałac Serbii w Belgradzie podczas Millennium Doc Against Gravity

“Perły socrealizmu” to jeden z wielu filmów pokazanych na 16. Festiwalu Filmowym Millennium Doc Against Gravity, których temat dotyka Rosji lub Bałkanów. W tym wypadku reżyserowie (Georgi Bogdanov, Boris Missirkov) skupili się na architektonicznych symbolach epoki socrealizmu. W centrum zainteresowania był Narodowy Pałac Kultury w Sofii, Moskiewski Uniwersytet Państwowy, Pałac Parlamentu w Bukareszcie, Pałac Serbii w Belgradzie oraz Pałac Republiki w Berlinie.

Pałac Serbii w Belgradzie

Pałac Serbii w Belgradzie, czyli Palata Srbije, jest niestety niedostępna dla zwiedzających na co dzień. Jest otwierany jedynie kilka razy w roku, między innymi podczas Nocy Muzeów (najbliższa 18.05.19). Podczas zwiedzania Nowego Belgradu, czyli dzielnicy wybudowanej w 70 latach w duchu socrealizmu, zachwyciłam się ogromem tego symetrycznego budynku. Oglądając zdjęcia wnętrz podczas projekcji filmu natychmiast zadecydowałam, że kolejny wyjazd do Belgradu zaplanuję tak, żeby móc wejść do środka tego niesamowitego pałacu. 

https://youtube.com/watch?v=f_UuEqqCyXo%3Ffeature%3Dplayer_embedded

W dokumencie widzimy, że w pałacu są salony dedykowane krajom Jugosławii. Architekt wnętrz – Janković, wraz ze swoim zespołem stworzył najbardziej reprezentacyjny przykład modernizmu Belgradu i całej Jugosławii. Salon macedoński jest najbardziej ludowy – dywan ma wzór flagi Macedonii, a na obrazach przedstawione są motywy typowego macedońskiego pejzażu. W salonie czarnogórskim leżą ręcznie tkane dywany z przedstawieniem Czarnogórca w stroju ludowym. Jest tam też galeria rzeźb czarnogórskich artystów (np. Risto Stijović). W chorwackim salonie jest 20-metrowy fresk Otona Gliha. Kolumny salonu serbskiego przedstawiają historię narodu serbskiego w latach 1804-1941 (Ratimir Stojanović). Najbardziej monumentalny fresk i żyrandol w tym pałacu jest w salonie jugosłowiańskim. Fresk o szerokości 20 metrów i wysokości 4 metrów przedstawia idee wiary w przyszłość młodego socjalistycznego kraju. Żyrandol zaś waży 9 ton i ma 2500 żarówek. Zdjęcia i szczegółowy opis sal (w j. serbskim) przedstawia Biljana Misić w swoim artykule.

https://youtube.com/watch?v=jXW9ohmizTg%3Ffeature%3Dplayer_embedded

https://youtube.com/watch?v=jXW9ohmizTg%3Ffeature%3Dplayer_embedded
https://youtube.com/watch?v=jXW9ohmizTg%3Ffeature%3Dplayer_embedded

Belgrad i pałac to tylko część filmu. Była także opowiedziana historia pewnej rodziny, która od kilku pokoleń mieszka w pałacu w Moskwie, w którym znajduje się Moskiewski Uniwersytet Państwowy wraz z akademikiem. Zwrócono uwagę na Narodowy Pałac Kultury w Sofii, który do dzisiaj jest ważnym miejscem kulturalnym w stolicy Bułgarii. Opowiedziano o rozebranym Pałacu Republiki w Berlinie oraz politycznych wydarzeniach 1989 roku w Rumunii.

Narodowy Pałac Kultury w Sofii

W 2017 roku wyszła 4-odcinkowa seria na TVN Player “Pałace dla ludu”, przedstawiająca wyżej wymienione zabytki architektury. Obejrzałam odcinek o Belgradzie i są tam fragmenty, które wykorzystano w filmie “Perły socrealizmu”.

, ,

2 odpowiedzi na „Pałac Serbii w Belgradzie podczas Millennium Doc Against Gravity”

  1. […] Mnie jednak bardziej zainteresowała druga wystawa malarstwa na pierwszym piętrze. Motywem przewodnim ekspozycji było miasto: jego transformacja, krajobraz i ludzie. Najbardziej zaś zapadł mi w pamięć film Jasminy Cibic, którego akcja działa się w pięknym Pałacu Srbiji. Bohaterowie, głosząc tezy architektów i znanych polityków, wypowiadali się na temat przyszłości Pałacu Srbiji, który dzisiaj już nie spełnia swoich funkcji. Zburzyć? A może wyremontować? Czy to jest zabytek, czy nic nie warty gmach. Szkoda, że do tego budynku nie można wejść do środka – wnętrza, w których kręcony był film są cudowne. Podczas Millenium Docs Against Gravity w 2019 roku widziałam film o architekturze socrealistycznej, w którym wspominany jest ów Pałac – odsyłam do artykułu.  […]

  2. […] Millenium Docs Against Gravity w 2019 roku pokazywano film o architekturze socrealistycznej – odsyłam do artykułu. Na wystawie w Muzeum Sztuki Współczesnej widziałam film Jasminy Cibic, którego akcja działa […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O MNIE

Jeśli szukasz pomysłów na krótki wyjazd po Europie, dobrze trafiłeś! Admiratorka porannej kawy, europejskiego kina i bałkańskich klimatów zaprasza na przygody szlakiem niecodziennych atrakcji w stolicach i miasteczkach.

OSTATNIE POSTY

KATEGORIE