Kupując bilety autobusowe w maju na czerwcowy bilet do Berlina miałam jeden cel – chciałam zwiedzić Wyspę Muzeów. Ostatnio w niemieckiej stolicy byłam 5 lat temu i poszłam wtedy tylko do jednego z pięciu muzeów na tej wyspie. Tak się złożyło, że wybrałam najnudniejsze, wypełnione samymi rzeźbami. Bez wiedzy na ich temat szybko się znudziłam i stamtąd wyszłam. Teraz do tematu podeszłam porządnie. Już od kilka tygodni studiowałam Google Art, żeby zapamiętać które dzieła można zobaczyć i gdzie je znaleźć. Te informacje, które nie były tak łatwe do odnalezienia, spiszę je tutaj, żeby były w jednym miejscu.
Jechałam Flixbusem w nocy z piątku na sobotę. O 8 rano byłam w centrum miasta i powoli z kawą w ręku budziłam się w kawiarni w pobliżu Wyspy Muzeów. Z powodu covida większość muzeów życzy sobie, aby rezerwować konkretną godzinę przybycia wcześniej online. Trzeba więc na spokojnie przemyśleć, któremu muzeum poświęcić więcej uwagi, a które ominąć – jest ich za dużo, żeby wejść do wszystkich jednego dnia. Bilet do wszystkich 5 muzeów kosztuje 19 euro (9 ulgowy).
TIP! Uważam, że wykupienie biletów wcześniej przez internet, to najlepsza rada, jaką można dać każdemu, kto chce wejść do tych instytucji – zyskałyśmy mnóstwo czasu, który straciłybyśmy stojąc w kolejkach do kasy.
Co zobaczycie w muzeach na Wyspie Muzeów:
- Alte Nationalgalerie, czyli inaczej Stara Galeria Narodowa
Tu znajdziecie obrazy i rzeźby XIX wieku. Ja przyszłam tu, żeby odnaleźć obrazy Caspara Davida Friedricha i „Wyspę umarłych” Bocklina. Oprócz tego są dzieła Moneta, Maneta, Cezanne’a, Van Gogha i wielu, o których nie mam żadnego pojęcia. Trafiłyśmy też (w cenie biletu) na czasową wystawę Paula Gauguina.
- Pergamonmuseum
Z niezrozumiałych powodów nie było tu klimatyzacji, trudno więc było tu wytrzymać przy upale 35 stopni za oknem. Niemniej jednak udało nam się zobaczyć bramę targową z Miletu (zbudowaną w II w. n.e.), Babilońską bramę Isztar otwierającą tzw. drogę procesyjną oraz pokój z Aleppo.
- Neues Museum
Znajduje się w tym samym budynku co Pergamonmuseum. Chociaż nazywa się „Nowym” Muzeum, są tu zbiory sztuki antycznej, w tym egipskiej. Muzeum jest trzypiętrowe, a ja od razu pojechałam na drugie piętro, żeby na jego końcu odnaleźć popiersie Nefertiti. Nie można robić zdjęć, ale prawdą jest, że na zdjęciu nie widać jak wspaniała to jest rzeźba. Warto tam zajrzeć.
- Altes Museum
Wszystko co związane ze sztuką i kulturą Greków, Etrusków i Rzymian. To muzeum odpuściłam, zrobiłam sobie tylko zdjęcie między monumentalnymi kolumnami 😊 W tym samym miejscu zrobiłam sobie zdjęcie 5 lat temu, może za 5 lat znowu tu przyjadę 😀
- Muzeum Bode
Byłam tam 5 lat temu i uważam, że bez przewodnika, lub wcześniejszego przygotowania trudno zachwycać się kolejnymi rzeźbami. Oprócz nich są tam sale poświęcone monetom…
TIP: warto zacząć od muzeum, na którym najbardziej Wam zależy – nie ma możliwości, żeby wszystko zobaczyć w jeden dzień.
👉 PRZYKŁADOWY PLAN ZWIEDZANIA:
10:00 Altes Nationalgalerie (malarstwo XIX-wieku)
12:15 przerwa na lunch
13:00 Pergamonmuseum (brama targowa z Miletu, Babilońska brama Isztar)
15:00 Neues Museum (popiersie Nefertete)
17:00 Pergamonmuseum. Das Panorama
My zamiast ostatniego punktu poszłyśmy poleżeć w Tiergarten, po czym udałyśmy się do Gemaldegalerie – muzeum z renesansowymi dziełami. Ogromne muzeum zachwyca znawców, męczy ignorantów. Znajduje się w dzielnicy otoczonej innymi muzeami i Filharmonią Berlińską. Wstęp kosztuje 8 euro (ulgowy 4)