Przegląd wystaw rosyjskich malarzy w Sankt-Petersburgu (maj 2019)

Do Ermitażu można przychodzić milion razy, a i tak za każdym razem odkryjemy coś nowego. Jednak Sankt-Petersburg to nie tylko Ermitaż – miasto ma w swojej ofercie kulturalnej niezliczoną ilość muzeów i galerii, w których swoją twórczość przedstawiają artyści z Rosji i z zagranicy. Poniżej zebrałam wszystkie obecne wystawy rosyjskich malarzy w Sankt-Petersburgu (maj 2019).

1. Oleg Wukołow (Олег Вуколов), Muzeum Rosyjskie (25.04 – 10.06)

50 obrazów i grafik rosyjskiego artysty mieszkającego we Francji, absolwenta ASP w Leningradzie. Głównym bohaterem obrazów jest poduszka. Jest ona nieodłącznym elementem życia, na co wskazuje sama konstrukcja tego słowa (pod uszkiem – przy ciele). Dla Wukołowa jest to także nieodłączny element jego twórczości. Na obrazach poduszki mogą być zmięte, rzucone, poniszczone, mogą też „wychodzić” z obrazu tworząc niejaką instalację w muzealnych salach.

Więcej na stronie muzeum

2. Fiodor Koniuchow (Федор Конюхов), Muzeum Rosyjskie (8.03 – 13.06)

Duchowny i podróżnik po raz pierwszy przedstawi swoje obrazy i grafiki w różnych technikach. Inspiracją były liczne podróże, podczas których widział lodowce, wody oceanów, górskie szczyty. To było impulsem do stworzenia owych kompozycji. Obrazy z fabułą, portrety, pejzaże to tylko część jego ekspozycji.

Więcej na stronie muzeum

3. Muzeum Street-Artu

Tematem przewodnim wystawy jest… szok. Zadano pytanie: co nas szokuje? Mogą to być spektakularne wydarzenia na skalę światową lub nasze małe problemy. Rosyjscy i zagraniczni artyści spróbowali zmierzyć się z tym tematem na muzealnych ścianach, a efekty można oglądać do 13 października 2019. Kuratorem jest Maksim Ima (Максим Има), artystami: Witalij Pusznicki, Sława PTRK, Stas Dobry, Wladimir Abih, Misza Marker, Dusto (Виталий Пушницкий, Слава ПТРК, Стас Добрый, Владимир Абих, Миша Маркер, Dusto).

Więcej na stronie muzeum

4. Władimir Szynkariow (Владимир Шинкарев), Новый музей (28.03 – 13.06)

Mimo, że jest przedstawicielem grupy Mitki (niezwykle popularnej grupy leningradskich artystów lat 80 ubiegłego wieku, przedstawiających miejskie pejzaże pełne radości), Leningrad/Sankt-Petersburg na jego obrazach to miasto smutku i rozpaczy. Mrok na bezludnych bulwarach, podwórka, zaułki, wszystko utrzymane w ciemnych tonach. Nazwa wystawy „Jedno i to samo” podkreśla, że zawsze w ten sposób widział swoje miasto.

Więcej na stronie muzeum

5. Aleksander Braszkin (Александр Брашкин), Muzeum Sztuki Współczesnej Erarta (3.04 – 27.05)

Przygodę ze sztuką zaczynał od street-artu. Etap ten wiązał się z demonicznymi obrazami. W serii swoich obrazów zwraca uwagę na człowieka. Satyryczną linią kreśli świat przemocy, rozpusty i przyjemności.

Więcej na stronie muzeum

6. „Sny bez Freuda”, Muzeum Sztuki Współczesnej Erarta (25.04 – 30.06)

30 współczesnych artystów przedstawiają swoje wyobrażenia o śnie. Dla jednych sen jest fantastycznym krajobrazem, pozbawionym jakichkolwiek proporcji, dla drugich to halucynogenne opowieści, w których niebo jest wodą, a plac Czerwony krainą grzybów. Jeszcze inni utożsamiają go ze światem, w którym króluje lęk i nieczułość. Artyści: Andriej Rudiew, Nadieżda Anfalowa, Maksim Kantor (Андрей Рудьев, Надежда Анфалова и Максим Кантор).

Więcej na stronie muzeum

7. Aleksander Daszewski, (Александр Дашевский), Galeria Anna Nova (26.04 – 13.07)

Eksperymenty z przestrzenią. Próba odpowiedzi na pytanie, gdzie kończy się malarstwo.

Więcej na stronie galerii

8. Aleksiej Nowikow (Алексей Новиков), Galeria DiDi (16.04 – 25.05)

Wychowany w Mołdawii, kształcił się w Kiszyniowie i Rydze, następnie zamieszkał w Moskwie. Podczas gdy jego rówieśnicy pokazywali w swojej twórczości rosyjską stolicę czasów odwilży, artysta skupił się na przedstawieniu wsi. Na tle domków i cerkwi pojawiają się schematyczne figury chłopów na wzór postaci z obrazów Malewicza.

Więcej na stronie galerii

9. Andriej Rudiew (Андрей Рудьев), Galeria Mariny Gisicz, (4.04 — 25.05)

Koszyk ze starymi rzeczami i durnostojami wewnątrz galerii na Fontance. Instalacja składa się z dwóch części. Przy wejściu jest sala z powieszonymi niedbale na ścianie płótnami o szarych tonach (mono – jeden), druga sala to sala kolorów. Obrazy powieszono nie tylko na ścianach, ale i na suficie, stąd odczucie, że znajdujemy się w środku pudełka ze starymi rzeczami, a same obrazy przedstawiają przeróżne rzeczy.

Więcej na stronie galerii

Wszystkie zdjęcia (oprócz pierwszego) pochodzą ze stron muzeów i galerii. Opisy są streszczeniem i wolnym tłumaczeniem rosyjskich stron promujących wystawy, których załączniki zamieściłam pod każdą prezentacją.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O MNIE

Jeśli szukasz pomysłów na krótki wyjazd po Europie, dobrze trafiłeś! Admiratorka porannej kawy, europejskiego kina i bałkańskich klimatów zaprasza na przygody szlakiem niecodziennych atrakcji w stolicach i miasteczkach.

OSTATNIE POSTY

KATEGORIE