Wyspa Wasilewska to największa wyspa Petersburga. Równo wytyczone ulice tworzą spokojną dzielnicę pełną parków i zielonych alei, a przy moście prowadzącym na Newski Prospekt usytuowane są jedne z najbardziej rozpoznawalnych budynków i instytucji miasta.
Tutaj mieszkali znani naukowcy: D. Mendelejew, pisarze: I. Krylow (autor bajek), F. Sołogub, O. Mandelsztam, T. Szewczenko, A. Błok, który ożenił się z córką Mendelejewa (swoją wielką muzą) czy politycy np. W. Putin.
Jeśli interesują was martwe płody w formalinie, czy biologiczne ewenementy, takie jak dzieci z dwiema głowami, nie unikniecie spaceru na wyspę. Tu bowiem znajduje się Kunstkamera, czyli zbiór biologicznych ciekawostek Piotra I. Obok zobaczyć można główny budynek Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego, a także wydział filologiczny, w którym miałam wykłady.
Wydział filologiczny Petersburskiego Uniwersytetu |
Nie tylko miałam tu zajęcia, ale także mieszkałam na wyspie przez pół roku, w akademiku na 27 linii, więc zdarzały się dni, kiedy w ogóle z wyspy nie wyjeżdżałam. Zresztą logistyka transportu nie zachęcała do podróży do centrum, zwłaszcza w nocy, kiedy to mosty zostają podniesione po północy i otwierane są dopiero koło 6 rano. Co prawda około godziny 3 otwiera się je na ok. 15 minut, ale szalenie trudno załapać się na odpowiednią godzinę. Metro oczywiście w nocy nie jeździ. Oznacza to, że dojazd jest niezwykle utrudniony i nieraz wracaliśmy z imprezy o 7 rano dlatego, że wcześniej możliwości raczej nie było.
Newa |
Będąc w tym roku we wrześniu w Petersburgu, postanowiłam zrobić sobie spacer po tych znanych i tych zupełnie nie odkrytych przeze mnie ulicach wyspy.
Tylko ja w okolicy zdecydowałam się jeść szarlotkę i pić herbatę na zewnątrz, przy stoliku skąpanym w jesiennym słońcu. Było naprawdę ciepło! Nie było jednak tak całkiem kolorowo – podczas odpoczynku złamało się pode mną krzesło…
Szarlotka i herbata przy Newie |
Od stacji metra ruszyłam w stronę Newy, potem wzdłuż rzeki szłam aż do Erarty. Erarta to jedno z najlepszych muzeów jakie widziałam w Rosji. To muzeum sztuki współczesnej, bardzo nowoczesne i na europejskim poziomie. Nawet kolejki ujarzmiono angielskim sposobem, ustawiając w odpowiedni sposób “tory” do kas. Miałam szczęście trafić na wystawę czasową rzeźb Salvadora Dalí – zachwycały! |
Erarta – Muzeum Sztuki Współczesnej |
Rzeźby Salvadora Dalí w Erarcie |
Wracałam do stacji metra obok byłego akademika, ciesząc się, że już tu nie mieszkam. Miejsce to nie było czarujące. Wstąpiłam jeszcze do drugiego muzeum – Muzeum Transportu Miejskiego. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że niektóre trolejbusy, które widzi się na petersburskich drogach wypożyczono wprost z tej kolekcji… Ale o transporcie miejskim w Petersburgu napiszę w osobnym artykule.
Muzeum Transportu Miejskiego |
Zachód słońca o 19 przy stacji metra |