Nowy rok, nowe wycieczki! Rozpoczynam nową misję na 2021 rok – tymczasowy zastępnik wyjazdów zagranicznych bez których nuda i rozpacz. Projekt zakłada znalezienie dowodów na to, że stolica nie zawsze jest brzydka i ponura.
1. Warszawskie zoo
Po obejrzeniu dokumentu Łukasza Czajki “O zwierzętach i ludziach” o historii rodziny Żabińskich, kierującej warszawskim zoo przed wojną, chciałam zobaczyć ich willę i zejście do tunelu, którym szli do piwnicy Żydzi, ukrywając się podczas wojny.
2. Cmentarz żydowski na Okopowej w Warszawie
Po filmie “Marek Edelman. I była miłość w getcie” J. Dylewskiej wybrałam się na spacer na cmentarz żydowski, na którym jest grób głównego bohatera tego dokumentu. To tu pochowany jest także Ludwik Zamenhof, twórca języka esperanto. Wejście na cmentarz obecnie jest możliwe tylko w niedzielę i kosztuje dyszkę.
3. Kopiec Powstania Warszawskiego i brzeg wiślany na Siekierkach
W styczniową śnieżną sobotę wybrałam się na jeden z dwóch kopców w stolicy: Kopiec Powstania Warszawskiego w Warszawie. Jest to sztucznie usypane wzniesienie wcześniej nazywane Górą Śmieci.
Z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania zbudowano schodki, które widać na pierwszym zdjęciu. Podobno są to najdłuższe schody w Warszawie. Monument przedstawiający symbol Polski Walczącej zaprojektował Eugeniusz Ajewski.
Po zejściu z kopca poszłam nad Wisłę (na Siekierkach), z której brzegu podobno widać wieżowce Warszawy – niestety aura nie sprzyjała podziwianiu miejskiego krajobrazu.